GİRESUN
  Türkiyenin Deprem Aktivitesi Anlık Olarak Akıllı Telefonlar ve Tabletlerde

 • Kategori
  :Duyurular
  Tarih :14/5/2013
  Okunma Sayısı :1119

   

  Başbakanlık AFAD Başkanlığı 22 Nisan 2013 tarihinden itibaren yeni bir uygulamayı daha hizmete sunuyor. AFAD Başkanlığı’nca işletilen Ulusal Deprem Gözlem Ağı’ndan elde edilen deprem verileri artık akıllı cep telefonlarına gelecek. Uygulama ile ilgili bilgi veren AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY 22 Nisan 2013 tarihinden itibaren akıllı telefonlara (Android ve IPhone sistemlerde) ve tabletlere (IPad vb.) sahip vatandaşlarımızın ücretsiz bir şekilde AFAD-Deprem uygulamasını yükledikleri zaman; ülkemizde meydana gelen anlık depremlerden haberdar olacağını söyledi. Ülkemizin bir deprem ülkesi olduğundan hareketle bireysel bilinçlenmede önemli bir aşama olan “bilgiye erişimi” gerçekleştirdiklerini söyleyen AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY, ileri teknoloji ürünlerini kullanarak daha fazla kitleye ulaşmak zorunda olduklarını bu nedenle de mobil deprem uygulamasını hayata geçirdiklerini ifade etti.
   
  Mobil AFAD-Deprem uygulaması; kullanıcının cep telefon ayarlarıyla istenilen büyüklükteki depremleri titreşim ve sesli olarak cep telefonuna gelmesinin yanı sıra AFAD tarafından işletilen Ulusal Deprem Gözlem Ağı’ndan elde edilen depremleri detay olarak görebilme, depremin meydana geldiği yere en yakın beş yerleşim yerinin uzaklıklarını inceleme, bulunduğu yerden yaklaşık 100 km. çaplı alanda son yıllarda meydana gelen depremleri sorgulayabilme, yaşadığı ilin deprem bölge haritasına ulaşabilme, AFAD Başkanlığı’ndan duyurular ile çocuklar için deprem bölümünden oluşmaktadır. Aynı zamanda AFAD-Deprem uygulaması bir yeniliğe daha hizmet vermekte olup; meydana gelebilecek bir deprem sonrasında deprem bölgesinde yaşayan afetzedenin depremi nasıl hissettiği ile ilgili bir anketi cevaplaması ve sonrasında AFAD merkezde bu ankete göre kişinin bulunduğu yerin depremden etkilenme şiddetini hesaplayan bir modülere de sahip olacaktır.
   
  Mayıs ayında ayrıca deprem araştırmalarında ülkemizdeki bilim camiasının ve araştırıcıların hizmetine sunulmak üzere AFAD-Türkiye Deprem Veri Merkezini de hizmete sunacaklarını açıklayan AFAD Başkanı Dr. Fuat OKTAY böylece ülkemizdeki deprem ve depremle ilişkili gözlem yapan kurum ve kuruluşlarımızın verilerini Tubitak-Ulakbim vasıtasıyla uluslararası standartlarda kullanıcıya sunacaklarını ve ülkemizin uluslararası alanda depremle ilgili gözlemlerini tek bir merkez üzerinden hizmet verecek şekilde planladıklarını belirtti. Bir başka önemli projenin de altını çizen Dr. Fuat OKTAY, başta deprem zararlarının azaltılmasına yönelik tüm çalışmalarda kullanılmak üzere, bölgesel veya detay deprem tehlike haritalarının oluşturulmasında, jeotermal alanların belirlenmesinde, aktif fayların detay özelliklerinin saptanmasında kullanılacak, dünyada ikincisi yapılacak prestij projesine maddi kaynak bulunursa Türkiye’nin kabuk yapısı (TurHız) Projesi’ni de hayata geçirmek istediklerini söyledi.

  Çıtlakkale Mah. Atatürk Bulvarı No:115 GİRESUN
  Tel: 0454 215 76 18-19 Fax : 0454 215 76 20  e-mail:afetacil@giresunafad.gov.tr